Konferencē pārtikas un dzērienu ražotāji un tirgotāji diskutēs par iespējām izmantot videi draudzīgāku iepakojumu

Apr 4, 2023

14. aprīlī Ziemeļvalstu Ministru padomes birojā Latvijā notiks konference “Apritīgs iepakojums – kam tas vajadzīgs?”. Pasākumā plānots runāt gan par pātagām, gan par burkāniem, kas mudina pārtikas un dzērienu ražotājus izvēlēties apritīgu iepakojumu, kā arī par šķēršļiem, kas to traucē darīt. Konferencē piedalīsies gan pārtikas ražotāju un tirgotāju pārstāvji, gan atkritumu apsaimniekotāji, kas uz vietas klātienē analizēs dažādus iepakojumus. Pasākumu tiešsaistē bez maksas varēs skatīties ikviens interesents.

“Daudz ir runāts par iepakojumu no patērētāju viedokļa. Tāpat iepakojumu nozare strādā ar saviem ražotājiem. Taču patiesais pircējs un lēmuma pieņēmējs ir ražošanas uzņēmums, kas iepako pārtiku un dzērienus un attiecīgi izlemj, kādu iepakojumu izvēlēties. Tieši no viņu lēmumiem ir atkarīgs, kādu iepakojumu ražos ražotāji un ko pēc tam patērētājs šķiros. Mēs gribam veicināt diskusiju par apritīga iepakojuma nākotni, jo biedrības “CSR Latvia” mērķis ir nodrošināt praktisku atbalstu uzņēmumiem, lai tie pieņemtu atbildīgus lēmumus. Tāpat ir skaidrs, ka būs nepieciešamas izmaiņas tiesību aktos. Par visu šo runāsim,” motivāciju organizēt konferenci “Apritīgs iepakojums – kam tas vajadzīgs?” skaidro biedrības “CSR Latvia” vadītāja Agnese Alksne – Bensone. 

Pasākumā pārtikas ražotājus pārstāvēs Rēzeknes Gaļas kombināts un uzņēmums “Skrīveru saldumi”. Tirgotāju viedokli paudīs “Lidl Latvija” un “Narvesen” pārstāvji. Savukārt organizācija “Zero Waste Latvija” iepazīstinās ar jauno Iepakojuma direktīvu un to, kādas izmaiņas tā paredz ražotāju dzīvē. 

“Saskaņā ar “Lidl” un tā mātes uzņēmuma “Schwarz Group” plastmasas mazināšanas “REset Plastic” stratēģiju un tās programmu “Mazāk plastmasas – slēgtā aprite” viens no mērķiem ir jau 2025. gadā “Lidl” privāto zīmolu iepakojumos izmantot vidēji 25% pārstrādātas plastmasas. Tādā veidā mēs kā Eiropas lielākais mazumtirgotājs redzam iespēju panākt plastmasas samazinājumu iepakojumos un attiecīgi mazināt atkritumu apjomu. Taču, lai tas izdotos, jāiesaistās ir visām ciklā iesaistītajām pusēm,” savu dalību pamato konferences atbalstītāja “Lidl Latvija” Loģistikas departamenta vadītājs, Johannes Mikhaēls Folglers (Johannes Michael Vogler). 

Konferences “Apritīgs iepakojums – kam tas vajadzīgs?” noslēgumā minētās organizācijas un arī atkritumu apsaimniekotāja “Eco Baltia Vide” pārstāvji demonstrēs dažādus iepakojumus un pastāstīs, kas tiem labs, kas slikts, ko varētu uzlabot un kas ar tiem notiks, kad tie nonāks pie atkritumu apsaimniekotāja. Savus iepakojumus ir aicināts ņemt līdzi ikviens pasākuma dalībnieks un tos iesniegt ekspertu vērtējumam varēsikviens konferences apmeklētājs.

Ar “Aktīvo iedzīvotāju fonds” atbalstu konferences laikā notiks arī diskusija ar Baltijas atbildīga biznesa organizācijām un pieredzē dalīsies Norvēģijas aprites ekonomikas veicināšanas organizācija “Natural state”. Diskutēsim par to, kā veicināt uzņēmumu interesi ieviest atbildīgākus iepakojuma risinājumus ražošanā un kā nozarēm sasniegt klimata neitralitātes mērķus, izmantojot aprites ekonomikas principus. 
Konference “Apritīgs iepakojums – kam tas vajadzīgs?” būs skatāma tiešraidē organizācijas “CSR Latvia” sociālā tīkla “Facebook” kontā. Klātienē piedalīties var jebkurš interesents, iegādājoties ieejas biļeti Bezrindas.lv.

PASĀKUMA PROGRAMMA

9:30 Kafija, ierašanās
10:00 – 10:05 Atklāšana – CSR Latvia, Agnese Alksne – Bensone

1.DAĻA – BURKĀNI
10:05 – 10:25 Apritīgs iepakojums – kāds labums no tā? Natālija Cudečko – Puriņa, Banku Augstskolas asociētā profesore
10:25 – 10:45 Pāreja uz pārstrādājama materiāla iepakojumu gaļas produktiem – Rēzeknes Gaļas
kombināts, Dina Freiberga
10:45 – 11:05 Videi draudzīgāku trauku izvēle karsto dzērienu līdzņemšanai – Narvesen, Nataļja
Arbeitere.
11:05 – 11:25 Pārstrādājamāk un mazāk – našķu iepakojums. Skrīveru saldumi, Kristīne Murjāne
11:25 – 11:45 Kafijas pauze

2.DAĻA – PĀTAGAS
11:45– 12:05 Jaunā Iepakojuma direktīva. Ar ko jārēķinās ražotājiem? Zero Waste Latvija, Laura
Martinsone
12:05 – 12:35 Prasības pārtikas un dzērienu ražotājiem – Lidl piegādātājiem – iepakojuma jomā. Lidl
Latvija, Johannes Michael Vogler (angliski)
12:35 – 13:15 Kafijas un kruasānu pauze

3.DAĻA – MEISTARKLASE

13:15 – 14:00 Laura Dzelzkalēja, Zero Waste Latvija + Kristaps Dreimanis, Eco Baltia Vide.
Abi duetā demonstrē dažādus iepakojumus un pastāsta, kas tur labs, kas slikts, ko varētu uzlabot un
kas ar to notiks, kad tas nonāks pie apsaimniekotāja. Savus iepakojumus/piemērus eskpertu
vērtējumam var dot arī viesi.
14:00 – 14:20 Kafijas pauze

4. DAĻA – Kā iepakojuma apriti veicina mūsu kaimiņi?
14:20 – 15:20 Diskusija. Piedalās CSR Latvia, CSR Lithuania, CSR Estonia, Natural State (Norvēģija),
moderē Natālija Cudečko – Puriņa (angliski)

15:20 – 16:00 noslēgums un tīklošanās